QFS - Summer Gear
The Penn Athletics Hall of Fame plaques hang in the Donaldson Room, in Weightman Hall.

Courtesy: University of Pennsylvania
Penn Athletics Hall of Fame
Courtesy: University of Pennsylvania  
Release:  05/03/2014

Make a Gift to the Penn Athletics Hall of Fame
Jerome Shenker W'38 - Donaldson Room Restoration

    

INAUGURAL CLASS

 

Inducted April 13, 1996

 

Click inductee's name to read their bio

Robert G. Allman

C’39, L’42

Diane Marie Angstadt

C’81

Francis “Reds” Bagnell

C’51

Hope Barnes

C’81

Ernie Beck

W’53

Charles “Chuck” Bednarik

Ed’49

Barney Berlinger, Sr.

W’31

Barney Berlinger, Jr.

ME’60

Joseph W. Burk

W’34, HON’88

Gardner A. Cadwalader

C’70, GAr’75

David “Corky” Calhoun

W’72

Richard J. Censits

W’58

Donald A. Clune

C’74

Bruce R. Collins

C’74

Lajos S. Csiszar

 

Eleanor “Ellie” Daniel

CW’74

Richard DiBatista

Ed’43, GEd’46

Paul R. Friedberg

W’81, ChE’81

Ronald Haigler

C’79

Dick Harter

Ed’53

William M. Hollenback

D’08

Peter H. Hollis

C’77

Donald S. Kellett

W’34

Jack Kelly

C’50

Henry Kozloff

C’35, M’40

Bernie Lemonick

W’51

William E. Lingelbach, Jr.

C’25

Howard “Zip” Long

C’26

H. Hunter Lott, Jr.

C’36

P. Todd Makler, Jr.

C’68, M’72

Sherry A. Marcantonio

C’83, SW’85

Alicia McConnell

C’85

Edward F. McGinley, Jr.

W’25

David A. Merrick

W’76

Anthony “Skip” Minisi

W’48, L’52

Robert Morse

C’72

George Munger

Ed’33

Bob Odell

C’43

Mary Jane O’Neill

C’86

Michael R. Page

W’77

Palmer T. H. Page

W’72

Anthony Price

W’79

Francis X. Reagan

W’41

Charles R. Scott

W’36, GEd’42

Stanley E. Startzell

W’72

Julia Ann Staver

CW’74, V’82

 

 

CLASS II

 

Inducted May 16, 1998

 

Erv Antoni

C’48, GEd’59

Stephen H. Baumann

C’74

Edward “Eddie” Bell, Sr.

C’54

J. Howard Berry

W’18

Steve Bilsky

W’71

Bill Carr

W’33

Frances Childs

C’88

Cynthia Johnson Crowley

CW’52

Howie Dallmar

 

Chuck Daly

 

J. Kenneth Doherty

 

Michail “Mike” Dorizas

G’15, Gr’24

Edward C. P. Edwards

C’81

Auretha L. Fleming

EAS’84

J. Christopher Flynn

C’88

Gene D. Gisburne

Ed’37

Penny Teaf Goulding

CW’64, GEd’65

John R. Haines

W’56

T. Truxtun Hare

C’01

Robert Hays

W’43

Charles “Kid” Keinath

W’09

Nancy Lock Kiley

C’82

Alvin C. Kraenzlein

D’1900

Donald F. Lippincott

W’15

Dorothy L. Maloney

Ed’32, GEd’37

Jane Allison McCollister

Ed’40, GEd’41

E. LeRoy Mercer, M.D.

M’13

J.E. Ted Meredith

W’16

David M. Micahnik

C’59

Al Molloy

 

Michael C. Murphy

 

Francis T. Murray

C’37

George Orton

G1894, Gr1896

Fred A. Samara

W’73

Dr. George Michael Savitsky

Ed’48, D’54, GD’59

Jane Austin Stauffer

Ed’49

Douglas Stewart

 

Walter B. Tewksbury

D1899

Jim “Tup” Tuppeny

 

Ann D. Wetzel

Ed’52

John Edgar Wideman

C’63, HON’86

David B. Wohl

C’71

 

 

CLASS III

 

Inducted November 11, 2000

 

Lisa Romig Atkins

C’82

DeBenneville “Bert” Bell

C’20

Eliot W. Berry

C’71

Doris Dannenhirsch/Beshunsky

Ed’47, GEd’48

Lawrance A. Brown

W’22

Barbara L. Cantwell

W’82

Nathaniel “Nate” J. Cartmell

W’07

Denis Elton Cochran-Fikes

C’74, WG’79

Sean Padraic Colgan

C’77

Robert L. Cragg, Jr.

C’75

Betsy Crothers Hawthorne

Ed’46, GEd’48

Elizabeth “Nicky” Hitchens

C’89

Lou Kozloff

C’65, M’69

Jack McCloskey

Ed’48, GEd’52

Josiah C. McCracken

M’01, H’27

Andrew Muhlstock

W’75

Jeff Neuman

W’66, WG’67

Donald M. Norbury

W’60

Bob Parmacek

W’53

Stan Pawlak

C’66

David Pottruck

C’70, WG’72

Lawson Robertson

 

Anne B. Townsend

Ed’27

 

 

CLASS IV

 

Inducted May 10, 2003

 

Francis F. Bartone

C’53

Perry D. Bromwell

C’87

L. John Clark

W’63, WG’68

Richard “Cosmo” Comizio

W’87

Fred F. Doelling

C’60

John Engles

C’76, WG’80

Don Frey

 

John D. Hartigan

C’63, WG’65

Mary Ellen T. Olcese

CW’73

Glenn R. Partridge

C’76

John “Bull” Schweder

W’50

Paul Scull

W’29

William E. Straub

W’73

Betty Tuppeny

C’82

Christelle Williams

W’89

BJ Zellers

C’84

 

 

CLASS V

 

Inducted November 5, 2005

 

Jane Hall Carter

C’89

Howard Coonley

C’66

Earl W. Eby

W’21

Robert A. Evans

C’53

Steven L. Galetta

C’79, GM’87

Karen A. Kelso

C’85

Barton B. Leach

C’55

Christine H. Lundy

C’92, V’96

Christopher S. O’Loughlin

C’89

H. Raymond “Dutch” Peck

W’20

John B. Taylor

W’08

Joseph W. Valerio

C’91

 

 

CLASS VI

 

Inducted May 10, 2008

 

Kirsten M. Brendel

C’91

Betty J. Costanza

 

Kenneth B. Dietz

W’71

Edward K. James

C’76

Bryan J. Keys

C’90

Herbert E. Lyon 

W'50

Stephen Netburn

W'65

Catherine O'Hern Lyons

C'86

Roger Andrew Reina 

C’84 WEV'05

Brandon D. Slay

W’98

John M. Welsh, Jr.

W’43

Morton H. Wilner

W'30

 

CLASS VII

 

Inducted May 8, 2010

 

John Adams

W'72

Dionne E. Anthon

W'92 L'05 

Bob Atkinson

C'73

Francis "Chink" Crossin

C’47

Doug Glanville

ENG'92

Walter Hynoski 

W'55

Patricia Kennedy

C'87

W. Kelso Morrill III

W'85

William Byrd Page 

B.S. 1887 M.E. 1888

Gail Rossmann Kedoin

C'88

Bob Seddon

 

E. Craig Sweeten

W'37

 

CLASS VIII

 

Inducted May 5, 2012

 

Diana M. Caramanico

W'01 LPS'11

Debra Censits Donnally

NU'81 GNU'83 

Timothy D. Chambers

C'85

Willis N. Cummings, D.D.S.

D'19

Melissa D. Ingalls

C'90

Bruce A. Lefkowitz 

C'87

Robert P. Levy

C'52

Timothy D. Ortman

C'01

Joseph B. Sturgis, Sr.

C'56 L'59

Paul A. Toomey

C'77

John J. Tori

C'54

Robert Weinhauer

 

 

CLASS IX

 

Inducted May 3, 2014

 

Clifford S. Bayer

W'03 WG'03

Jerry Berndt

 

Samuel D. Burley

C'03 CGS'06

Craig P. Connolly

C'90 CGS'98

Julie Heller Dembert

C'81

Paul F. Miller, Jr. 

W'50 HON'81 PAR'78

David G. Proctor

W'87 GEX'10

James J. "Booney" Salters

W'80

Jack Shanafelt

W'54

Dr. Mary Turner DePalma

C'81



‹ Penn General Athletics


advertisement
Geico
The Inquirer
PNC Bank
Milk
Independence Blue Cross
Chili's
Coke Zero
Home Team IBC
Dunkin Donuts
Coke Zero
Bank of America
Geico